ProTipster Wiadomości Sportowe

Czy cybersport stanie się kiedyś większy od sportu głównego nurtu?

Czy cybersport stanie się kiedyś większy od sportu głównego nurtu?

Dwie dekady temu dziwnym byłoby usłyszeć od kogokolwiek, że zawody w grach komputerowych mogą konkurować popularnością z tradycyjnym sportem. Na początku lat 2000-tych eSports dopiero raczkował i nie mógł pretendować do przebicia się do światowych trendów. Jednak praktyka ostatniej dekady niewątpliwie pokazała, że trend ten ma potencjał, by stać się jedną z najbardziej obiecujących i stale rozwijających się dziedzin sportu i rozrywki. Przeczytaj o rywalizacji eSportu z tradycyjnymi dziedzinami sportu! 

Czy cybersport stanie się kiedyś większy od sportu głównego nurtu?

Rok 2022 zbliża się do końca, a eksperci szacują, że baza fanów eSportu przekroczyła już granicę 700 milionów. Tak ogromna publiczność nie tylko śledzi rozgrywki najlepszych drużyn, ale także regularnie chodzi na turnieje i ogląda transmisje z udziałem swoich ulubionych zespołów. Roczny wzrost widowni fanów w kategorii esport na żywo wynosi ponad 10%, warto więc mówić o perspektywach tego trendu. Warto też mieć nadzieję, że w niedalekiej przyszłości dyscyplina eSports stanie się bezpośrednią konkurencją dla tradycyjnych sportów. 

Obecnie cybersport - to jedna z najszybciej rozwijających się branż, która z powodzeniem przyciąga uwagę dużych inwestorów. Wraz z rosnącymi zastrzykami finansowymi w esport, rośnie też poziom imprez. I tak, jeśli pierwsze Mistrzostwa Świata w słynnej grze Dota 2, które odbyły się w 2011 roku, oferowały uczestnikom pulę nagród w wysokości 1,6 miliona dolarów, to uczestnicy ubiegłorocznych mistrzostw zagrali między sobą o 40 milionów dolarów! Ponadto mistrzostwa na dużą skalę przyciągają coraz większą liczbę widzów. Przykładowo, w szczytowym momencie, podczas League of Legends World Championship w 2022 roku, liczba widzów osiągnęła 4 miliony.

Rozwój cybersportu w czasie 

Na ewolucję eSportu nie trzeba było długo czekać. Tendencja ta zdołała szybko zbudować globalny fanbase, który pod względem liczebności zaczął rywalizować z tradycyjnymi dyscyplinami sportowymi. 

Szacuje się na przykład, że w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych więcej osób oglądało mecze cybersportu niż mecze Major League Baseball!  Warto też zauważyć, że rośnie liczba fanów cybersportu, także wśród fanów bettingu, a konkretnie kategorii - zakłady bukmacherskie na zywo. Te fakty naprawdę dają nam do myślenia, że e-sporty mogą wkrótce rywalizować z innymi tradycyjnymi sportami pod względem liczby widzów.

Łatwo wytłumaczyć szybką popularność esportów. Główną dźwignią był wysoki poziom ekspozycji medialnej. Nawet nisko notowane zawody w Dota 2, LoL-u i innych dyscyplinach są relacjonowane na setkach platform. Zainteresowanie cybersportem wynika również z jego dostępności dla szerszej grupy graczy. Aby wziąć udział w turniejach amatorskich, od zawodnika wymaga się jedynie umiejętności i zdolności, które obecnie posiadają miliony polskich uczniów i młodzieży.  

Podsumowując to, czy esport stanie się bardziej popularny niż sporty tradycyjne, warto wspomnieć o jeszcze jednym ważnym aspekcie. 

Liczba fanów nowego trendu z roku na rok wciąż rośnie, ale społeczność ta nie jest jednorodna. Wśród masy fanów cybersportu są podzieleni na dyscypliny: Dota 2, Lol, CS:GO i tak dalej. Z tego powodu dokładniejsze byłoby porównanie liczby fanów jednej dyscypliny eSportowej, takiej jak Dota 2, do liczby fanów jednego sportu, np. koszykówki. Ale tak szybka ewolucja i wzrost widowni jest niesamowity, więc w najbliższej dekadzie możemy być świadkami, jak eSporty zostawiają w tyle tradycyjne dyscypliny. 

Powiązane Wiadomości