ProTipster Wiadomości Sportowe

Jak obstawiać e-sport? Poradnik typera

Jak obstawiać e-sport? Poradnik typera

Jeszcze kilkanaście lat temu gry komputerowe były jedynie rozrywką, a wygrane turniejów były równoznaczne z przysłowiową czapką śliwek. Czasy się zmieniły, zmagania e-sportowe rosną na sile, a pule nagród w największych turniejach na świecie sięgają nawet kilkadziesiąt milionów dolarów. 

Czym jest e-sport?

Jak sama nazwa wskazuje, to rywalizacja profesjonalnych zawodników w sieciowe gry komputerowe. Początkowo zmagania graczy ograniczały się do kafejek internetowych lub niewielkich turniejów, które nie cieszyły się zbyt wielkim zainteresowaniem. Sytuacja się zmieniła, e-sport to wielomiliardowy przemysł, w którym zawodowi gracze są wysoko opłacani, natomiast ich zmagania w najważniejszych turniejach potrafią zapełnić hale o pojemności kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy obserwatorów. 

Coraz większa popularność zmagań online sprawiła, że klienci bukmacherów chętniej obstawiają mecze e-sportowe i firmy stają naprzeciw oczekiwaniom klientom, rozszerzając ofertę zakładów gier komputerowych. 

Najpopularniejsze gry e-sportowe

Środowisko e-sportu jest bardzo szerokie i podpina się pod nie wiele gier. Oto najważniejsze i najpopularniejsze obecnie produkcje:

Counter Strike: Global Offensive - Aktualnie jedna z najbardziej popularnych gier na całym świecie. W meczu biorą udział dwie drużyny, jedna wciela się w rolę terrorystów, natomiast druga w antyterrorystów. Rundę wygrywa drużyna, która wykona przypisane wcześniej zadanie np. wysadzenie ładunku lub uratowanie zakładników.  

League of Legends - Druga pod względem popularności gra na świecie. Rozgrywka polega na zdobyciu bazy przeciwnika, przy pomocy spersonalizowanych bohaterów i unikatowymi umiejętnościami dla danej postaci. W pojedynczym meczu biorą udział dwie drużyny po pięciu zawodników w każdej.

Dota - Gra MOBA, która nie różni się niczym szczególnym od wyżej wymienionego LoL-a, rozgrywka toczy się na identycznych zasadach przy niemal bliźniaczych założeniach. Produkcja od znanej firmy Valve jest najbardziej popularna w krajach azjatyckich i wschodniej Europy (z naciskiem na Rosję i Ukrainę).

Starcraft (1 i 2) - Najsłynniejsza gra strategiczna na świecie. Gracze mierzą się ze sobą na jednej z dostępnych map. Głównym celem rozgrywki jest pokonanie rywali i przejęcie wszystkich dostępnych zasobów obecnych na mapie.

FIFA - Tej gry chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Wirtualny symulator piłki nożnej również występuje w kanonadzie e-sportu i odcisnął na nim wyraźne piętno. Jako ciekawostka, niedawno powstała nawet reprezentacja Polski, powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Overwatch - strzelanka od bardzo znanego studia gier Blizzard Enterteiment. W meczu mierzą się dwie drużyny i rywalizują ze sobą w jednej z sześciu dostępnych trybów rozgrywek.

Jak i gdzie analizować e-sport?

Tutaj nie ma żadnej, większej różnicy względem tradycyjnych sportów. Analiza meczów opiera się na aktualnych dyspozycjach zawodników lub drużyn, ostatnich wynikach i statystykach osiąganych w grach oraz innych zmiennych występujących w środowisku gamingowym. W sieci roi się od profesjonalnych i amatorskich zapowiedzi najbliższych meczów i samozwańczych analiz, gdzie całe drużyny są rozkładane na czynniki pierwsze. 

Gracze obstawiający rozgrywki CS:GO są w najlepszej sytuacji, bowiem mogą korzystać z dużego serwisu pod nazwą HLTV. To olbrzymie kompendium wiedzy i baza aktualnych statystyk, terminarzy, newsów oraz niezbędnych informacji ze środowiska Counter Strike’a. Znajdujące się tam dane są bardzo pomocne w trakcie analizy przed postawieniem kuponu u bukmachera. 

Dużym źródłem wiedzy i niezbędnych informacji jest Reddit oraz 4chan, ogólnoświatowe fora dyskusyjne. To właśnie tam zapaleni fani LoL-a, Doty i innych gier wnikliwie analizują spotkania i prowadzą dyskusję o wydarzeniach e-sportowych. 

Różnorodność zakładów

W tym przypadku również nie ma żadnej, większej różnicy od „tradycyjnego” sportu. Najczęściej spotykane są zakłady 1X2, zwycięstwa w poszczególnych rundach lub końcowych wygranych w ligach i turniejach. 

Przy większych wydarzeniach. takie jak turnieje rangi „major” (najważniejsze imprezy w przeciągu całego roku), analitycy bukmacherscy przygotowują o wiele bogatszą ofertę. Klienci mogą skorzystać z zakładów dotyczących osiągnięć zawodników w danym meczu (na ilość punktów lub procentowych statystyk) oraz wszelkiej maści handicapów. 

Bukmacherzy chętnie przygotowują również ofertę długoterminową. Jeszcze kilka miesięcy przed startem turnieju (o ile znana jest obsada uczestników) analitycy bukmacherscy publikują szczegółową ofertę na dane wydarzenie. 

U kogo w Polsce można obstawiać e-sport?

W Polsce praktycznie każdy, legalny bukmacher oferuje zakłady e-sportowe. W ofertach rodzimych firm oferujących zakłady wzajemne można obstawiać wygranego meczu, dokładne wyniki, handicapy lub pozostałe zdarzenia.

Na krok przed szereg zdecydował się legalny bukmacher LV BET, który swoim klientom zaserwował oddzielny serwis nawiązujący tylko do tematyki e-sportowej. Znajduje się tam pełna oferta ze wszystkich dostępnych wydarzeń gamingowych, ale również pokaźna baza danych statystyk, które nierzadko są niezbędne do wnikliwej analizy przed obstawieniem danego zdarzenia. Na e-sportowym „oddziale” LV BET można oglądać również transmisje z najważniejszych wydarzeń  i przeczytać najświeższe newsy ze świata e-sportu.

Polskie firmy oferujące zakłady bukmacherskie odnotowują coraz większe zainteresowanie ofertą e-sportu. Częściej organizowane są promocje na mecze e-sportowe, dodatkowe zasilenie konta na zakłady gier komputerowych oraz szereg innych bonusów. Bukmacherzy chętniej wkraczają w świat e-sportu. forBET jest jednym ze sponsorów drużyny X-KOM AGO, która reprezentuje Polskę na scenie międzynarodowej gry CS:GO, natomiast PZBuk był jednym z oficjalnych sponsorów dużego turnieju CS:GO rangi GCM (Games Cash Masters). 

W momencie, gdy wybieramy bukmachera, u którego chcemy obstawiać e-sport, należy się upewnić, czy ważną licencję na zakłady w naszym kraju. Nielegalni, zagraniczni bukmacherzy, którzy nie mają prawa organizować zakładów w Polsce, kuszą klientów przede wszystkim bogatą ofertą w dziedzinie e-sportu i większymi wygranymi bez opłaty podatkowej wynoszącej 12% stawki. Gra u nielegalnych bukmacherów jest całkowicie zabroniona i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. 

Zgodnie z polskim prawem, nielegalne jest również obstawianie meczów za pomocą dóbr zdobywanych w grze, są to przykładowo dodatki graficzne lub pozostałe przedmioty wiążące się z daną grą. Taki rodzaj hazardu potępiają nawet producenci gier, którzy w coraz częściej na poziomie swoich produktów blokują taką formę hazardu.

Podsumowanie

Popularność e-sportu w ostatnim czasie eksplodowała i nikogo nie powinno dziwić, że bukmacherzy coraz częściej swoją ofertę wzbogacają o mecze e-sportu. Profesjonalny gaming wciąż budzi kontrowersje, szczególnie gdy zalicza się go do zmagań sportowych. Coraz więcej mówi się o włączeniu e-sportu jako jednej z dyscyplin na Igrzyskach Olimpijskich. Warto zaznaczyć, że e-sport ma jedną, wspólną cechę z pozostałymi sportami – nieprzewidywalność. Podobnie jak w innych dyscyplinach nie ma pewniaków ze stuprocentową szansą skuteczności i niezbędna jest wnikliwa analiza przed obstawieniem wirtualnych zmagań. 

Obstawiaj zakłady na e-sport w LV BET

Powiązane Wiadomości