ProTipster Wiadomości Sportowe

Krecz w tenisie - czym jest i jak jest rozliczany

Krecz w tenisie - czym jest i jak jest rozliczany

(źródło obrazka)

Tenis ziemny jest jedną z ulubionych dyscyplin fanów zakładów bukmacherskich. Obstawianie wyników tenisa nie jest jednak wbrew pozorom sprawa prostą. Często na drodze do wygranej stają niespodziewane rozstrzygnięcia, takie jak chociażby krecz jednego z zawodników. Co kryje się pod pojęciem krecza i jak rozliczają go poszczególni bukmacherzy? Szczegóły w niniejszym tekście.

Co to jest krecz w tenisie?

Książkowa definicja mówi, iż krecz jest zdarzeniem podczas meczu tenisowego, kiedy to jeden z zawodników nie może nadal brać udziału w zmaganiach. Skutkuje to poddaniem spotkania i automatyczną wygraną rywala.

Jako że tenis jest sportem opartym na rywalizacji indywidualnej, to podobne sytuacje zdarzają się stosunkowo często.

Starcie przerwane w wyniku kreczu nie może być wznowione bądź rozegrane ponownie. Jeśli tenisista bądź tenisistka skreczuje, to wiąże się to z definitywną porażką.

Przyczyny krecza

Krecz w tenisie może wystąpić z bardzo różnych przyczyn. Najwięcej przypadków dotyczy oczywiście kontuzji oraz urazów. Kalendarz gier w sezonie tenisowym jest bardzo napięty. Szczególnie zawodnicy nieco niżej notowani muszą zatem mocno się natrudzić, by zarobić na grze godziwe pieniądze. Przymus rozgrywania kilku spotkań w krótkim okresie czasu sprzyja wyczerpaniu fizycznemu, a organizm ludzki ma przecież pewne ograniczenia.

Mimo iż zawodowi gracze w dzisiejszych czasach mają za sobą armię ludzi, to obciążenia psychiczne i tak robią swoje. Nie każdy potrafi sobie radzić z presją towarzyszącą największym tenisowym turniejom. Zdarzają się więc sytuacje, w których to krecz następuje w wyniku załamania nerwowego bądź też pewnego splotu niefortunnych zdarzeń w życiu osobistym. Człowiek nie jest maszyną i ma swoje uczucia. Wbrew pozorom mają one ogromny wpływ na codzienne życie.

Bardzo mylne jest również myślenie, iż w tenisie nie istnieje coś takiego jak strategia. Gracze wraz ze swoimi sztabami trenerskimi ustalają zwykle taktykę pod konkretnego przeciwnika. Tak jak chociażby w piłce nożnej nie ma jednak pewności co do skuteczności założonego planu. Czy istnieje wtedy jakieś wyjście? Ano można np. poddać dane spotkanie. Nie zdarza się to oczywiście zbyt często, ale historia zna już takie przypadki. 

(Źródło)

Co oznacza krecz w zakładach bukmacherskich?

Jak już wspomniałem we wstępie, tenis na kupony graczy zakładów wzajemnych trafia bardzo często. Warto więc znać konsekwencje takiego zjawiska jak krecz, by podczas obstawiania nie zostać nagle niemile zaskoczonym.

Teoretycznie krecz nie wyłania zwycięzcy na korcie. Jeden z tenisistów bądź jedna z tenisistek poddaje bowiem niejako mecz walkowerem. Bukmacherzy w celu uniknięcia nieporozumień muszą mieć jednak swoje metody na rozliczenie podobnych zakładów.

Do tych najczęściej spotykanych zalicza się m.in. zwrot całości postawionej kwoty i określenie kreczu jako porażki poddającego zawodnika. Czasem bywają jednak sytuacje, w których to bukmacher dokonuje zwrotu po określonej części spotkania lub też kiedy rezultat do momentu kreczu uznawany jest za ostateczny.

Jak legalni bukmacherzy rozliczają krecz w tenisie?

Legalni polscy bukmacherzy wyznają raczej jedną zasadę rozliczania krecz w tenisie. Krecz równa się zwykle zwrotowi. 

Od każdej z reguł zdarzają się jednak wyjątki, które są opisane w regulaminach każdego z bukmacherów. W niniejszym zestawieniu postarałem się zebrać wszystkie informacje w jedną całość.

Superbet

Postawiłeś na więcej niż 8.5 gema w secie, a jeden z tenisistów skreczował przy stanie 3:3? Nie musisz się obawiać o przegraną. Superbet w takiej sytuacji rozstrzygnie zakład na Twoją korzyść.

Jednego z najprężniej rozwijających się bukmacherów w naszym kraju w kontekście obstawiania tenisa wyróżnia coś jeszcze. Mowa tu o funkcji Super Przewagi. 

Nawet gdy konkretny gracz poddał mecz w drugim secie, a pierwsza partia padła jego łupem w stosunku 6:0, to zakład zostanie rozliczony jako wygrany. Oczywiście tylko jeśli zdecydowałeś się założyć z Superbetem o triumf tego zawodnika.

#1

Bonus Powitalny

z kodem promocyjnym PROTIPSTER

Zakład bez ryzyka 34 PLN + Bonus Powitalny do 200 PLN + Cashback 3500 PLN

STS

Jeśli zdecydujesz się postawić na zwycięzcę danego meczu w STS, a ten zawodnik skreczuje, to lider polskiego rynku zakładów wzajemnych zwróci Ci pełną stawkę zakładu.

Gdy zagrałeś na więcej niż 2.5 seta w spotkaniu, a krecz nastąpił podczas trzeciej partii, to Twój zakład zostanie rozstrzygnięty pozytywnie. STS bierze bowiem pod uwagę sety rozpoczęte.

#1

Bonus Powitalny

760 PLN

z kodem promocyjnym PROTIPSTER

660 PLN

Fortuna

Na zwrot zainwestowanych środków w przypadku krecza możesz liczyć także w Fortunie.

Bukmacher ten proponuje także pewną ciekawą opcję, dzięki której istnieje możliwość wskazania zwycięzcy, także biorąc pod uwagę ewentualnie poddanie meczu przez jedną ze stron.

#1

Bonus Powitalny

330 PLN

z kodem promocyjnym PROTIPSTER

320 PLN

BETFAN

Postępowanie bukmachera Betfan w sytuacji wystąpienia kreczu jest jasne i zrozumiałe. Gdy z jakiegoś powodu jeden z tenisistów nie jest zdolny do dalszej gry, to następuje zwrot stawki po kursie 1.00.

Wyjątkiem są zakłady, które zostały uznane za definitywnie rozstrzygnięte tj. krecz przy stanie 4:2 w secie, kiedy to założyłeś się o to, że będzie więcej niż 7.5 gema.

#1

Bonus Powitalny

z kodem promocyjnym PROTIPSTER

400 PLN

Betclic

Bukmacher Betclic zapisami swojego regulaminu nie wprowadził żadnych nowych rozwiązań. Krecz w meczu równa się zatem zwrotowi całości zainwestowanych środków.

Obstawiłeś, że Novak Djokovic w 2019 roku uzyska awans do ćwierćfinału US Open? Pomimo prowadzenia Serba 6:4, 7:5, 2:1 w setach i tak musiałeś przełknąć wtedy gorycz porażki, jeśli obstawiłeś zwycięstwo Djoko w Betclic. Gracz urodzony w Belgradzie skreczował bowiem w czwartym gemie trzeciego seta i Stan Wawrinka będący jego oponentem, mógł cieszyć się z promocji do najlepszej ósemki turnieju.

#1

Bonus Powitalny

z kodem promocyjnym BETVIPPL

Gra bez podatku

PZBUK

PZBUK podąża drogą obraną przez innych bukmacherów. Kiedy zawodnik, którego triumf obstawiłeś, musiał skapitulować, to podmiot ten zwróci Ci pełną stawkę co do złotówki.

Los całego kuponu będzie więc zależał wyłącznie od rezultatów pozostałych meczów. No chyba, że grałeś singla. Wtedy otrzymujesz niemal dokładnie tyle samo, ile zainwestowałeś. Zwrot pomniejszony jest bowiem o stosowny podatek.

#1

Bonus Powitalny

2023 PLN

z kodem promocyjnym PROTIPSTER

2073 PLN w Bonusach

LVbet

Tenisista, o którego wygraną się założyłeś, skreczował w wyniku kontuzji bądź złego samopoczucia? LVBET anuluje Twój zakład na jego zwycięstwo.

Będziesz mógł jednak cieszyć się z pozytywnego rozstrzygnięcia kuponu, kiedy to pośród Twoich typów znalazła się propozycja na zwycięstwo konkretnego zawodnika w pierwszej partii i w chwili przerwania meczu to właśnie on prowadził 1:0 w setach.

#1

Bonus Powitalny

3333 PLN

dla graczy PROTIPSTER nawet

3353 PLN

Go+Bet

Brak rozstrzygnięcia pojedynku w momencie rezygnacji z rywalizacji przez jedną ze stron pojedynku? Totalbet oddaje obstawiającym wszystkie zainwestowane środki. Takie postępowanie nie różni się tym samym absolutnie niczym od procedur występujących u rynkowych konkurentów.

Totalbet

Jeden z punktów oficjalnego regulaminu zakładów bukmacherskich w Totalbet mówi jasno “w przypadku kreczu (zawodnik rezygnuje z udziału w dalszej części spotkania jeszcze przed jego zakończeniem) wszystkie zakłady, które go dotyczą, a nie zostały oficjalnie rozstrzygnięte, zostają rozliczane jako zwrot.

Wspomniany zapis ma zastosowanie zarówno do zakładów przedmeczowych, jak i tych związanych z wydarzeniami na żywo.

Skutki krecza dla zawodników

Za każdym kreczem kryje się jakaś historia. Poddanie meczu odbywa się bowiem w 99% przypadków na skutek mniejszej bądź większej kontuzji. Zwykle chodzi tu o uraz mechaniczny, ale tak jak już wspominałem w jednym z poprzednich akapitów, niekiedy cierpi także głowa, a konkretniej psychika.

Oprócz wymaganego okresu rekonwalescencji i tym samym braku możliwości uczestnictwa w turniejach kreczujący zawodnicy muszą się także liczyć z prawdopodobną utratą pozycji w rankingu. Krecz jest bowiem traktowany na równi z przegraną. Oznacza to mniej więcej tyle, że gracz nie otrzyma punktów za daną rundę zawodów.

Przez kibiców poddanie meczu traktowane bywa jako oznaka słabości. Do niedawna zawodnicy w obawie przed krytyką ukrywali nawet swoje kontuzje, by nie narazić się na gniew fanów. Na całe szczęście podobne zachowania są już teraz rzadkością. 

Bez względu na zaistniałe okoliczności najważniejsze jest bowiem własne zdrowie. Bardzo dobrze, że zawodowi tenisiści oraz tenisistki mają tego świadomość.

Powiązane Wiadomości