ProTipster Wiadomości Sportowe

Jak typować: rynek powyżej/poniżej | Akademia ProTipster

Jak typować: rynek powyżej/poniżej | Akademia ProTipster

Zrozumienie rynku bukmacherskiego to coś więcej niż wiedza czy przekonanie, który zespół może wygrać mecz. Rynek 1X2 jest najpopularniejszym type zakładów dostępnym u każdego buka. Jeśli chcesz zostać lepszy, sprytniejszym typerem, warto zapoznać się z innymi oferowanymi rynkami i poszukać odpowiednich dla Siebie typów.  

Rynek powyżej/poniżej jest znakomitym przykładem typów, z których korzystają zaawansowani typery. Jest również jednym z najbardziej dochodowych na ProTipster. W zrozumieniu tego rynku - jak znaleźć odpowiedni zakład, jak zwiększyć swój dochód - pomoże Ci nasz poradnik. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, a będzie Ci łatwiej znaleźć odpowiedni typ dla siebie.

Forma jest tylko tymczasowa

Oczywiste jest, że kiedy szukasz odpowiednich zakładów patrzysz na formę jaką prezentują obecnie oba zespoły. Łatwo jest spojrzeć na formę zespołu i na bazie ostatnich meczów próbować przewidzieć czy i tym razem zagrają podobnie.

Wyobraź sobie sytuację, że zespół na który chcesz postawić wygrał trzy ostatnie mecze i w każdym z nich trafiał przynajmniej trzy razy. Całkiem nieźle. Tylko czy odzwierciedla to faktyczny stan rzeczy? Odpowiedź brzmi NIE. Wielkość badanej próby jest za mała by móc wyciągnąć w 100% pewne wnioski. Nie możesz dać zwieść się analizie kilku meczów. Żeby być skutecznym typerem na rynku poniżej/powyżej przeanalizuj około 20 ostatnich spotkań. Na tej podstawie wyciągniesz lepsze wnioski niż bazując na kilku ostatnich. Wiadomo, że niektóre drużyny odpalają z formą, tylko że często trwa ona kilka meczów. Lepiej więc spojrzeć szerzej i przeanalizować większą ilość meczów oraz historię bezpośrednich pojedynków. Bukmacherzy zarabiają na typerach, którzy działają pod wpływem impulsu. Jeśli poświęcisz trochę czasu na analizy i przygotowanie, znajdziesz odpowiedni typ.

Średnia nie odzwierciedla prawdy

Podobnie jak w poprzednim przypadku patrzenie na średnią zdobytych goli powinno obejmować szerszy zakres meczów. Większa liczba przeanalizowanych spotkań pozwoli Ci na lepszy wybór typu. W małym zbiorze jeden wynik odstający od normy może zburzyć cały wynik, dlatego warto sięgnąć dalej niż ostatnie pięć meczów.
Kluczem jest rozróżnienie średniej i średniej w trybie. Średnia to wzór matematyczny - suma wszystkich wyników podzielona przez liczbę wyników. Średni tryb jest inny; Śledzi liczbę poszczególnych wyników, przy czym najczęściej jest to średnia modalna.

Co to znaczy w prostych słowach?

Wyobraź sobie, że Chelsea rozegrała 15 meczów u siebie z wynikiem 45 bramek (z obu stron). To średnia będzie więc wynosić 3 gole na mecz - więc typ powyżej 2.5 bramki będzie wyglądać kusząco.

Teraz wyobraź sobie, że dwie z tych gier były szczególnie wysokie - powiedzmy, że w pierwszym było 4-3, a w drugim 5-2. W sumie daje to 14 trafień. Jednakże w pozostałych 13 wpadło tylko 31 bramek - 2,38 na mecz. Teraz zakład powyżej 2.5 bramki wygląda o wiele mniej kusząco, prawda?

Dlatego sensownym jest sprawdzenie, w ilu meczach wpadła 1 bramka, w ilu 2 itd. Później porównaj te liczby ze średnią, z wszystkich spotkań. Zwróć również uwagę na poziom jaki prezentuje przeciwni i jak drużyna, na którą chcesz postawić prezentowała się na tle drużyn podobnego poziomu.

Prostota kluczem do sukcesu

Aby zapewnić sobie stały długoterminowy zysk warto trzymać się tam gdzie linia jest jest równa. W każdej topowej lidze średnia bramek wynosi około 2.5. Musisz jednak pamiętać, że na tę średnią mają wpływ mecze 0-0 jak i te, w których wpadna nawet po 8 bramek.

Bukmacherzy oferują kuszące kursy na nieregularne ilości goli na wszystkich rynkach - te kursy mają na celu przyciągnąć naiwnych graczy, którzy liczą na szybki i łatwy zarobek. Nie znaczy to, że nie powinieneś iść do większej linii. Jeśli dobrze przygotowałeś analizę i przygotowałeś się do zbliżającego się meczu możesz pokusić się o zagranie typu z wyższym kursem. Typy powyżej/poniżej znajdziesz w każdym meczu oferowanym przez Twojego bukmachera. Nie opłaca się jednak grać egzotycznych lig, ze względu na małą ilość danych, do których możesz dotrzeć. Jeśli jednak lubisz grać w kotka i myszkę możesz spróbować typować mecze z niższych lub mało znanych lig. My polecamy jednak prostotę i podpowiadamy, abyś trzymał się tego, co znasz i łatwo znajdziesz potrzebne informacje.

Spójrz szerzej

Podczas analizy typów powyżej/poniżej zwróć uwagę również na specyfikę ligi, dzięki temu będziesz mógł się lepiej przygotować i wyeliminować niepotrzebne dane. Zamiast patrzeć wyłącznie na trendy klubowe spójrz całościowo. Sprawdź czy w danej lidze więcej goli wpada na jesień czy wiosnę. Czy pierwsze kolejki obfitują w dużą ilość goli czy ostanie, a może jednak w okresie przedświątecznym kiedy zbliża się przerwa od gry. Czy po wspomnianej przerwie zawodnicy musze od nowa się napędzać, czy z marszu ładują bramki?

Zrozumienie, że typowanie to nie ślepy traf, a dogłębna analiza i przygotowanie pomogą Ci odnieść sukces. Dzięki zdobytej wiedzy nie będziesz już przeciętnym Kowalskim. Wiedza i umiejętności analityczne to coś, co dzieli typerów na dwie grupy: zwykłych graczy i ProTipsterów.