ProTipster Wiadomości Sportowe

Jak typować tenis? | Akademia ProTipster

Jak typować tenis? | Akademia ProTipster

Chcesz wiedzieć jak typować tenis by wygrywać? Chociaż bardzo byśmy chcieli nie jesteśmy w stanie podać Ci idealnych typów. Pomożemy Ci natomiast zrozumieć grę. Podpowiemy na co zwrócić uwagę i jakich typów szukać by zacząć wygrywać.  

Jak typować tenis: podstawy

Bukmacherzy oferują wiele rynków do typowania rozgrywek tenisowych, są one niezwykle proste i łatwe do zrozumienia. Na stronie ProTipster znajdziesz sześć przedmeczowych typów takich jak:

  • Typ na zwycięstwo: kto wygra mecz

  • Handicap (gemy): podobnie jak w przypadku piłki nożnej wybierasz o ile mniej lub więcej gemów zdobędzie jeden z zawodników

  • Zwycięzca pierwszego seta: kto wygra pierwszego seta

  • Ilość gemów: na tym rynku wybierasz ilość gemów w całym meczu. Bazuje na dwóch wydarzeniach: over/under czyli powyżej lub poniżej ilości np. Powyżej 32,5 gema.

  • Zwycięzca drugiego seta: kto wygra drugiego seta

  • Handicap (sety): prawie identycznie jak w przypadku gemów. Z tym wyjątkiem, że tu liczą się sety (gem-set-mecz)

ProTipster oferuje również sprawdzenie się w typowaniu na żywo. W tym wypadku masz do dyspozycji typy na zwycięstwo oraz ilość gemów w meczu.

Jak typować tenis: poznaj grę

Kluczem do zrozumienia jak typować tenis jest zrozumienie podstaw gry oraz nawierzchni na jakiej rozgrywany jest turniej, który chcemy typować. Rodzaj nawierzchni ma ogromny wpływ na przebieg rozgrywek. Niektórzy zawodnicy czują się lepiej na trawie niż mączce i odwrotnie. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć specyfikę gry zapoznaj się z czterema typami nawierzchni:

  • Mączka ceglana: najczęściej tę nawierzchnię tworzy mączka ceglana, rzadko kiedy kamień lub łupek. Jest najwolniejszym typem nawierzchni. Na mączce piłeczka odbija się najmocniej. Powoduje to, że tenisiści grający mocną zagrywkę mogą szybko wypracować sobie przewagę nad przeciwnikiem. Bardzo popularna w Europie i Ameryce Południowej. Na mączce rozgrywany jest jeden z turniejów Wielkiego Szlema Roland-Garros w Paryżu.

  • Trawa: jak sama nazwa wskazuje tę nawierzchnię tworzy mocno zakorzeniona i gęsta trawa. Na tej nawierzchni piłka leci szybciej i niżej się dobija - ogromny wpływ ma również wysokość trawy. Szczególnie sprzyja zawodnikom grającym returnem czyli graczom liczącym na zakończenie akcji kontrą po swojej zagrywce. Kiedyś korty trawiaste były najpopularniejsze na świecie. Jednak wysoki koszt utrzymania tego typu kortu powoduje, że niewielu może sobie pozwolić na trawiasty kort. Największym turniejem rozgrywanym na trawie jest Wimbledon.

  • Twarda: korty twarde tworzone są ze specjalnej mieszanki akrylu. Ten typ nawierzchni oferuje podobny poziom odbicia piłeczki, co korty trawiaste. Niestety nie jest w stanie zapewnić szybkości rozgrywki na podobnym poziomie. W zależności czy do akrylu dodano piasek może różnić się wysokość i szybkość odbicia piłeczki. Na twardych kortach rozgrywane są US i Australian Open.  

  • Dywanowa: w tenisowym rozumieniu Carpet (z ang. dywan) oznacza typ przenośnego podłoża. Nawierzchnia dywanowa popularna jest podczas turniejów rozgrywanych wewnątrz hal. Wówczas rozkładana jest tylko na czas rozgrywania zawodów. Korty dywanowe są szybsze od twardych, z drugiej strony piłeczka odbija się niżej. Nawierzchnia dywanowa nie była używana w turniejach mężczyzn od 2009 roku. Polscy fani tenisa mogą kojarzyć ten typ nawierzchni z Krakowa.

Jak typować tenis: taktyki gry

Jak było wspomniane na wstępie każdy zawodnik ma odmienny styl gry, który wpływa na jego grę przeciwko konkretnemu przeciwnikowi. Również nawierzchnia na jakiej rozgrywany jest dany turniej będzie miała wpływ na taktykę danego zawodnika, a co za tym idzie na końcowy sukces. Typując tenis powinieneś zwrócić uwagę na dwa podstawowe taktyki i style gry:

Granie na siatce

Znakomicie wyszkoleni zawodnicy grający na siatce są w stanie pokonać prawie każdego przeciwnika. Granie na siatce wymaga od zawodnika znakomitego przygotowania fizycznego i technicznego zwłaszcza przy zagraniach typu down-the-line. Jeśli zawodnik grający tym stylem popełni błąd może być pewien, że przeciwnik to wykorzysta - mając odkryty kort nie może się pomylić.

Zmęczenie, utrata skupienia czy złe uderzenia sprawiają, że zawodnik grający pod siatką może stracić przewagę. Jeśli przez od początku będzie zagrywał dobre piłki może kolokwialnie mówiąć wykończyć przeciwnika goniać go po rogach kortu.

Ofensywnie nastawiony i świetnie wyszkolony gracz może zabiegać przeciwnika, co sprawi, że tamten będzie popełniał kolejne błędy. Najlepszym przykładem zawodnika tego typu jest Rafael Nadal.

Serwis i kontra

Gracze bazujący na zagrywce i kontrze najlepiej czują się na trawie. Koncentrują się na mocnym ataku, który zmusi przeciwnika do defensywnego odbicia. Pozwala to na podejście kilku kroków do przodu i zaatakowanie wolnej części kortu z dużą siłą ze stosunkowo niewielkiej odległości. Ta taktyka bardzo dobrze sprawuje się w grze przeciwko graczom lubiącym defensywną grę na siatce. Szybkie odbicie piłeczki na trawie daje im przewagę nad przeciwnikiem. Szybka piłka może sprawić sporo problemów. Defensywni gracze mają wówczas podwójnie utrudnione zadanie. Nie dość, że skracając dystans do siatki tracą cenne ułamki sekund pozwalające na reakcję, to jeszcze szybsza piłka dodatkowo go zmniejsza.

Obecnie niewielu graczy stosuje tą taktykę na co dzień. Często tenisiści przybierają tę strategię gdy przyjdzie im zagrać na trawie. Za doskonały przykład może posłużyć Roger Federer, który przyjmuje taktykę “serve and volley” kiedy gra przeciwko Nadalowi.

ProTipster jest nie tylko stroną, na której znajdziesz podpowiedzi jakie typy wybrać. Możesz nauczyć się jak grać bez ryzyka utraty chociażby grosza. Wystarczy dodać swoje typy na stronie ProTipster i gotowe! Po dodaniu pięciu typów Nasz specjalny algorytm wyliczy Twoje statystyki. Jeśli Twoje typy okażą się skuteczne otrzymasz nagrodę od ProTipster więc - zajrzyj tutaj i dodaj swój pierwszy typ.