ProTipster Wiadomości Sportowe

Jak sprawdzić, czy bukmacher online jest legalny?

Jak sprawdzić, czy bukmacher online jest legalny?

Zabierając się za typowanie internetowych zakładów sportowych warto sprawdzić najpierw, czy dany serwis jest legalny w naszym kraju. Prawda jest bowiem taka, że nawet najlepszy bukmacher online nie będzie gwarantował bezpiecznego i komfortowego typowania meczów, jeśli nie będzie działał zgodnie z polskim prawem. Mało tego! Rejestrując konto na stronie nielegalnego bukmachera online gracz narazi się na sporo nieprzyjemności, dlatego postanowiliśmy sprawdzić, w jaki sposób odróżnić legalnego operatora od firm działających w szarej strefie. 

Legalni bukmacherzy online – zakłady i bonusy od licencjonowanych operatorów 

Mniej doświadczeni typerzy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z internetowymi zakładami sportowymi bardzo często pytają nas na forum – jaki jest najlepszy polski bukmacher? Niestety, pomimo tego, że naszą misją jest tworzenie treści ułatwiających totalnym nowicjuszom debiut na rynku, to akurat w tej sytuacji musimy Was zawieść, gdyż naszym zdaniem nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie. Dlaczego? Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka. 

Przede wszystkim nie istnieje coś takiego, jak najlepszy bukmacher w odniesieniu do każdego rodzaju typerów. Jedni gracze będą ekspertami od piłki nożnej, inni od skoków narciarskich. Dla jednych kluczową sekcją będą zakłady LIVE, a dla innych szalenie istotna będzie niezawodna aplikacja mobilna, więc jeśli należycie do tego grona, to z pewnością pomocny będzie dla Was ranking najlepszych aplikacji bukmacherskich na smartfony w 2023 roku dostępny w serwisie najlepsibukmacherzy.com. Łowcy bonusów będą z kolei zerkali przede wszystkim na atrakcyjność promocji powitalnej, podczas gdy fani freak fightów na ofertę zakładów na sporty walki. Przykłady można by wymieniać w nieskończoność. 

Niezależnie jednak od klucza, według którego zdecydujecie się na rejestrację konta u polskiego bukmachera, istnieje jeszcze jedno, szalenie ważne kryterium wyboru. Jest nim mianowicie legalność operatora, gdyż tylko takie serwisy będą gwarantowały graczowi bezpieczeństwo wpłaconego depozytu oraz danych osobowych użytych podczas rejestracji, a co za tym idzie komfortowe typowanie zakładów chociażby na angielską Premier League, koszykarską NBA oraz sztuki walki. Jak przekonać się o legalności bukmachera online? Istnieje ku temu kilka błyskawicznych sposobów. 

Najlepsi bukmacherzy w Polsce – jak rozpoznać legalnego operatora?

We wcześniejszych fragmentach naszego poradnika typera zdążyliśmy ustalić, że zgodna z polskim prawem jest rejestracja konta wyłącznie na stronach operatorów licencjonowanych przez Ministerstwo Finansów, a także obiecaliśmy Wam, że zdradzimy jak sprawdzić, czy bukmacher online jest legalny. Bez zbędnego przedłużania przechodzimy do rzeczy – oto kluczowe elementy serwisów, w których możecie obstawiać zakłady sportowe zgodnie z polskim prawem. 

Aktualna licencja od Ministerstwa Finansów

Wszyscy legalni bukmacherzy online posiadają specjalne zezwolenie od polskiego Ministerstwa Finansów. Taka licencja wydawana jest na okres 6 lat, a informacje o niej można zazwyczaj odnaleźć na dole strony najlepszych bukmacherów w Polsce. 

Rodzaj zakładów dostępnych w ofercie

Nowelizacja ustawy hazardowej z 2017 roku przewiduje, że zgodne z polskim prawem jest typowanie zakładów sportowych, rozgrywek e-sportowych, sportów elektronicznych oraz gier karcianych. Na stronie legalnego polskiego bukmachera nie mogą za to pojawić się gry stricte kasynowe, a zatem jeśli Twoja firma obsługuje ruletkę lub Black Jacka, to prawdopodobnie działa nielegalnie. 

Naliczanie podatków bukmacherskich

Nawet najlepsi polscy bukmacherzy są zobligowani do naliczania dwóch rodzajów podatków. Pierwszym jest 12% podatek obrotowy od stawki każdego kuponu (niekiedy jego negatywne skutki można zniwelować korzystając ze specjalnej promocji), a drugim 10% podatek od każdej wygranej powyżej 2279,99 PLN. 

Domena internetowa z końcówką -.pl

Każdy legalny polski bukmacher posiada adres strony internetowej zakończony na -.pl. Jeśli zatem jakiś serwis ma domenę z końcówką -.com lub jakąkolwiek inną, to lepiej omijać go szerokim łukiem. 

Strona internetowa w języku polskim

W tym przypadku warto być czujnym, gdyż nie każdy bukmacher online posiadający język polski na liście dostępnych wariantów jest legalny, natomiast z całą pewnością każdy operator zakładów posiadający stronę chociażby w języku angielskim takiej licencji na pewno nie posiada. Wyjątkiem jest język ukraiński, który z wiadomych względów został jakiś czas temu wprowadzony przez niektóre legalne firmy z rankingu najlepszych polskich bukmacherów. 

Polski złoty jako jedyna respektowana waluta

Legalni bukmacherzy online działający w naszym kraju respektują wyłącznie depozyty przy użyciu polskiej waluty, czyli PLN

Akceptowanie wyłącznie pełnoletnich graczy

W teorii możliwa jest błyskawiczna rejestracja konta tymczasowego przez osobę, która nie ukończyła 18 roku życia, natomiast w rzeczywistości takie działanie pozbawione jest sensu, gdyż wcześniej, czy później konieczna będzie weryfikacja danych osobowych oraz potwierdzenie pełnoletności, bez których niemożliwa będzie wypłata wygranych u bukmachera środków lub obróconych bonusów. Nie warto kłamać podczas rejestracji. 

Sponsorowanie polskiego sportu

Najlepsi bukmacherzy online działający legalnie w naszym kraju bardzo chętnie wspierają polski sport, a logo takich operatorów dosłownie bije po oczach w trakcie każdej transmisji sportowej oraz jest eksponowane na banerach i koszulkach. 

Obsługiwanie punktów naziemnych

Tylko legalni operatorzy mogą oferować swoje usługi w stacjonarnych punktach przyjmowania zakładów. Co prawda licencja naziemna oraz zezwolenie online to dwie różne kwestie, jednak fakt obsługiwania lokali stacjonarnych jest dość jasną wskazówką w kontekście legalności bukmachera. 

Ostrzeganie graczy o negatywnych skutkach hazardu

Najlepsi bukmacherzy w Polsce posiadają na swojej stronie sekcję ODPOWIEDZIALNA GRA, w której informują graczy o potencjalnych zagrożeniach płynących z uprawiania hazardu oraz podpowiadają gdzie szukać pomocy w przypadku ewentualnych problemów na tym polu. 

Brak wpisu do rządowego rejestru domen zakazanych 

Ostatecznym i niepodważalnym argumentem świadczącym o tym, że dana firma działa w Polsce legalnie jest brak wpisu do rejestru domen zakazanych w naszym kraju. Co to takiego? To rządowy spis podmiotów, które oferują zakłady bukmacherskie pomimo braku wymaganej licencji, a w momencie pisania tego artykułu (lipiec 2023) lista nielegalnych, zablokowanych operatorów w Polsce przekroczyła… 33 tysiące firm! 

Najlepsi bukmacherzy online - zalety i wady legalnych serwisów 

Polscy typerzy nie mają zbyt wielkiego wyboru w kontekście rejestracji konta u najlepszych bukmacherów online. Albo inaczej – mają, natomiast nie mamy do końca przekonania, że wpłacenie depozytu na konto nielegalnego operatora bez polskiej licencji będzie dla nich szczególnie opłacalne. 

Sprawdźmy zatem, z jakimi zaletami i wadami legalnych polskich bukmacherów muszą liczyć się gracze, decydujący się na typowanie meczów w najlepszych serwisach w naszym kraju. 

Bukmacherzy online - zalety legalnych operatorów:

  • Działanie zgodne z polskim prawem
  • Bezpieczeństwo depozytu oraz danych osobowych
  • Dostęp do szerokiej oferty zakładów i atrakcyjnych bonusów
  • Wspieranie polskiego sportu

Bukmacherzy online - wady legalnych operatorów:

  • Konieczność płacenia 12% podatku obrotowego
  • Konieczność płacenia 10% podatku od wygranych powyżej 2279,99 PLN
  • Wypłata wygranych środków jedynie na konto bankowe
  • Często wyższa marża w porównaniu do najlepszych bukmacherów bez licencji (np. giełd zakładów)

Powiązane Wiadomości