ProTipster Wiadomości Sportowe

Jak prawidłowo używać kryterium Kelly’ego | Akademia ProTipster

Jak prawidłowo używać kryterium Kelly’ego | Akademia ProTipster

Jedną z najczęściej pomijanych rzeczy podczas nauki typowania jest zrozumienie ile pieniędzy postawić na dany zakład. Zarządzanie własnym kapitałem to bardzo istotna umiejętność, jeśli chcesz osiągać długoterminowy zysk. Zrozumienie jak korzystać z kryterium Kelly’ego - jest jedną z najpopularniejszych metod zarządzania pieniędzmi - będzie Twoim pierwszym krokiem do zysku. 

Czym jest kryterium Kelly’ego?

Jest matematyczną formułą opracowaną przez badacza J. L. Kelly’ego w 1956 roku. Opracowana została w celu zmaksymalizowania potencjalnego zwrotu danego zakładu lub inwestycji i może być zastosowana do każdej formy zakładów sportowych. Mimo, iż z używaniem tego kryterium wiąże się pewne ryzyko, to wciąż jest najpopularniejszą metodą wyliczania stawek.  

Kryterium to sposób obliczenia, jaki procent twojego kapitału powinieneś użyć w danym zakładzie. Im wyższe oczekiwane prawdopodobieństwo wygrania zakładu, tym więcej pieniędzy należy postawić.

Formuła kryterium Kelly’ego:

(bp – q) / b = f

Gdzie:

B - kurs dziesiętny -1 (np. 2.20 - 1 = 1.20)
P - prawdopodobieństwo wygrania zakładu
Q - prawdopodobieństwo przegranej (1 - P)
F - ile procent kapitału powinieneś postawić

Jak działa?

Najprostszym sposobem wyjaśnienia jak działa kryterium Kelly'ego jest użycie przykładu, który przedstawiliśmy poniżej. Obstawiamy mecz pomiędzy Arsenalem i Manchesterem United, gdzie szanse na wygraną Arsenalu wynoszą 4.00, a prawdopodobieństwo wygranej wynosi 35%.

Oznacza to, że:

B = 4.00 - 1 = 3.00
P = 0.35
Q = 0.65

Kiedy podstawimy powyższe dane do formuły:

((3*0.35)-0.65)/3 = f
(1.05 – 0.65)/3 = f
0.4/3 = f
0.4/3 = 0.1333

Na podstawie wyliczeń kryterium Kelly’ego powinniśmy zagrać na ten zakład 13% naszego kapitału.

Wartość, a kryterium Kelly’ego.

Jedną z najczęstszych zasad, na których polegają zawodowi hazardziści, jest postawienie na wartość. Definiuje się wartość, dzięki której szanse oferowane na wynik są lepsze niż prawdopodobieństwo ich wystąpienia. Zakłady na wartościowe typy w długim okresie będą konsekwentnie generować zyski w postaci statystyk, niezależnie od anomalii.

Kryterium Kelly'ego jest dobrym sposobem na określenie zysku. Podpowiada Ci tylko, aby postawić pieniądze na zakład, jeśli zakład posiada jakąś wartość. Każdy zakład przynoszący ujemną wartość przy użyciu kryterium Kelly’ego powinien być pozostawiony samemu sobie - czyli odrzucony.

Powyższy przykład pokazuje, jak to zadziałało. Jeśli zakład jest wyceniony na 4.00, to szansa na wygraną tego typu powinna wynosić 25%. Jednak ponieważ faktyczne prawdopodobieństwo zwycięstwa Arsenalu wynosi 35%, to zakład na Londyńczyków jest wartością - nawet jeśli jest mało prawdopodobne.

Jakie problemy mogę napotkać stosując to kryterium przy obstawianiu?

Jednym z głównych problemów z kryterium Kelly'ego jest fakt, że zależy to od tego, czy użytkownik jest w stanie dokładnie określić, jak prawdopodobne jest wydarzenie - co wcale nie jest łatwe, jeśli chodzi o piłkę nożną. Jeśli ta część równania nie zostanie poprawnie opracowana, wówczas cała formuła rozpadnie się, a kwota, jaką zasugeruje Ci postawić, będzie błędna.

Nawet jeśli liczby zastosowane poprawnie istnieje możliwość pomyłki. Kiedy różnica między kursem, a prawdopodobieństwem jest bardzo duża, kryterium zasugeruje Ci agresywną grę na ten typ - co może nie spodobać się graczom, którzy wolą ostrożniejszą grę.

Podsumowanie

Tak jak w przypadku większości systemów bukmacherskich, kiedy zrozumiesz w pełni, jak korzystać z kryterium Kelly’ego, będziesz wiedział, że nie jest ono doskonałe i nie oferuje gwarantowanych zwrotów. Jednakże dzięki niemu będziesz w stanie wyszukiwać odpowiednich wartości. Pozwoli Ci to na wyselekcjonowanie odpowiednich typów, na które opłaca się zagrać.

Powiązane Wiadomości